Drana

          

Drana je moderní a dynamicky se rozvíjející rodinnou společností, která navazuje na tradici prvorepublikové firmy DRANA František DRAšnar NÁchod. Společnost se zabývá dovozem, zpracováním a balením koření, kořenicích směsí a přípravků, ochucovadel, základů omáček a polévek, sortimentu hub a sušené zeleniny, přípravků a směsí pro další zpracovatele a také čajů.

Díky charakteru a pružnosti dokážeme obsloužit i ty nejnáročnější firmy na trhu s jídlem.

Maximální úsilí věnujeme přáním našich partnerů a pochopení jejich potřeb. Servis, který poskytujeme, je tedy stejně rozmanitý jako potřeby a požadavky zákazníků.

Historie značky Drana

1938 

František Drašnar nejst. se narodil roku 1919 v Náchodě, jako syn dělníka. Vystudoval střední školu – oprava šicích strojů. Roku 1938 založil v Náchodě firmu DRANA. Název byl složeninou slov DRAšnar NÁchod. Firma vyráběla v malé míře dětskou konfekci a prádlo.

1939-1945

V letech protektorátu firma zaměstnávala 40 lidí. Výroba byla v malé vlastní provozovně v Náchodě a prosperovala.

 

Po 1945

V době poválečné konjunktury se výroba velmi rozšířila a zmodernizovala. Byly pronajaty další výrobní prostory v centru Náchoda. Firma zaměstnávala 180 lidí. Šičky zde šily na moderních elektrických šicích strojích – jedni z prvních v poválečné republice. Firma získala v Anglii kontrakt na šití a vyvoz pánských košil pro armádu.

1948

V těchto letech byla firma DRANA znárodněna, přejmenována a postupně zanikla. Majetek byl rozkraden.

1949

V tomto roce byl František Drašnar nejst. protiprávně a na udání vězněn. Na následky brutálního zacházení v roce 1951, ve svých 31 letech, zemřel.


 

1989

Po Sametové revoluci manželka se syny, Milanem a Františkem, manžela a otce, rehabilitovali jako politického vězně. Z majetku však nebylo vráceno nic.

 

1991

Mladší syn František Drašnar a znovu zakladatel firmy DRANA název v Náchodě obnovil. Nevrátil se však k textilní výrobě, ale začal obchodovat s kořením a čajem. Firma zaměstnávala především rodinu a sestávala z 5 lidí. Vyráběla v pronajatých prostorách na 1. moderním balícím stroji.

 

1997

Do Firmy vstoupil i mladší syn Jan a firma DRANA začala dovážet i další komodity. Výroba se velmi rozšířila, byl zakoupen vlastní objekt nedaleko Náchoda, v obci Machov. Zde bylo zaměstnáno 14 lidí – do výroby i obchodu.

 

2006

Rodinná společnost DRANA s.r.o. se stěhuje zpět do Náchoda a kupuje původní objekt DRANY, v samotném centru. Zde nachází zbytky starého textilního provozu Františka Drašnara nejst.. Nákup, výrobu a prodej rozšiřuje o nové komodity i nové certifikáty, které vyžaduje trh s potravinami.

2008

Společnost rozšiřuje svoje portfolio výrobků a zaměřuje se nabídkou sortimentu na provozy veřejného stravování a na masnou výrobu, proto vnikají dvě nové značky.

2012

Otvíráme nový DRANA MARKET cash&carry pro podnikatele a širokou veřejnost s rozmanitou nabídkou a službami zákazníkům. Bohužel jen na krátkou dobu.

 

Současnost

Zpracováváme na 800 druhů komodit, proto se soustředíme na moderní technologické zpracování a férové obchodování. Všichni naši zaměstnanci věnují maximální úsilí přáním našich zákazníků a pochopení jejich potřeb. Proto jsme dodavatelem i těch nejnáročnějších firem na trhu s jídlem. 

 


 

Žádné produkty značky Drana nebyly nalezeny...